NALED PREDSTAVIO NOVU SIVU KNJIGU

Ekonomija

Ukidanje naknade za konverziju zemljišta, ubrzanje i pojednostavljenje postupka ozakonjenja i uvođenje eUputa tri su reformska prioriteta za 2022. godinu po izboru članova NALED-a, od 100 preporuka za smanjenje birokratije koliko donosi novo, 14. izdanje Sive knjige.

Čak 21 preporuka je prvi put našla svoje mesto u Sivoj knjizi, a među 10 prioriteta su i uvođenje „zelenih“ javnih nabavki i eAgrara, uspostavljanje onlajn registra neporeskih dažbina, uvođenje bezgotovinskog plaćanja svih taksi i naknada, uređivanje fleksibilnih oblika rada, izdavanja objedinjenog poreskog uverenja i upotrebe e-otpremnica u prometu robe.

– Iza nas je 13 godina i 14 Sivih knjiga koje predstavljaju zajednički put ka boljem i reformisanom društvu. Reforme jesu bile teške i često se činile nemogućim, a pre šest godina teško da je neko mogao da zamisli da ćemo imati elektronsku građevinsku dozvolu ili da ćemo sprovesti reformu katastra. Zahvaljujući tome danas u Srbiji imamo 50.000 gradilišta i milijarde investicija kojima možemo da se pohvalimo. Kada je reč o resoru koji trenutno vodim, mogu reći da naša zemlja učestvuje u projektima vrednim 50 miliona evra i pravi korak napred u pravcu energetske tranzicije – izjavila je Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike na predstavljanju Sive knjige 14 u Narodnom muzeju.

Novina je i da su 22 preporuke označene tzv. EU bedžom i njihovo rešavanje doprinelo bi bržem približavanju evropskim standardima – od potrebe smanjenja opterećenja zarada, uvođenja instituta ličnog bankrota i uređivanja rada za strane poslodavce, usklađivanja postupaka deklarisanja i doniranja hrane do unapređenja upravljanja otpadnim vodama, uvođenja zelenog fonda i drugih tema važnih za zaštitu životne sredine.

Kada je reč o reformama u prošloj godini, ocenjeno je da je sa 12 potpuno ili delimično sprovedenih predloga prethodnog izdanja Sive knjige očuvan tempo reformi  iz prethodnih nekoliko godina, a usvojeno je i nekoliko sistemskih reformi koje su važne za čitavu privredu.

– Veliki pomaci ostvareni su u oblasti finansija – kroz eFakture uvodi se jedinstveni elektronski sistem koji će unaprediti vidljivost transakcija i sigurnost naplate za oko 130.000 korisnika, dok će eFiskalizacija omogućiti evidentiranje prometa kod gotovo 200.000 obveznika u realnom vremenu, smanjiti prostor za sivu ekonomiju i doneti veću zaštitu potrošačima. I resor poljoprivrede krenuo je putem digitalizacije sa uvođenjem Centralnog registra objekata u poslovanju s hranom i usvajanjem zakonskog okvira za elektronsku registraciju više od 400.000 gazdinstava i prijavu za subvencije – izjavio je Dejan Đokić, predsednik Izvršnog odbora NALED-a i podsetio da su od prvog izdanja Sive knjige potpuno ili delimično rešene 143 preporuke, polovina svih koje su prošle kroz ovu publikaciju.

Zasluge za najveći broj rešenih preporuka su i ove godine pripale Ministarstvu finansija, a udeo predloga za ovaj resor je pao sa nekadašnjih 40 odsto na četvrtinu ukupnog broja što ukazuje da zahtevi ka institucijama postaju sve izbalansiraniji. Sve veći broj izazova postavlja se pred ministarstva zaštite životne sredine i zdravlja, ali i druge sektore i nameću potrebu da svi jednako doprinesu reformama.

Na konferenciji su učestvovale i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić, i ministarka trgovine, turizma i telekomunikacijaTatjana Matić. O budućnosti reformi u Srbiji ispred međunarodne zajednice govorili sušef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre, menadžer Međunarodne finansijske korporacije (IFC) za centralnu i jugostočnu Evropu Ari Naim i šefica kancelarije MMF u Srbiji Julia Ustjugova.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *