PREDSTAVLJENA MEDICINSKA BAZA PODATAKA

Gradske vesti

Medicinska baza podataka od sada je dostupna sremskomitrovačkim lekarima i medicinskim radnicima. Reč je bazi biomedicinske literature, pomoću koje je zdravstvenim radnicima Opšte bolnice Sremska Mitrovica, Doma zdravlja i Zavoda za javno zdravlje omogućeno da se usavršavaju i unapređuju kvalitet zdravstvene zaštite.

Kako je istakla Anita Obradović, v.d. načelnica GU za socijalnu zaštitu i zdravstvo na inicijativu gradonačelnika Branislava Nedimovića,  pokrenut je pilot-projekat kojim je lekarima i medicinskim sestrama omogućen pristup stručnoj literaturi neophodnoj za njihov profesionalni razvoj i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu pacijenata. Projekat je finansiran iz budžeta Opštine sa 3.600.000 dinara, čime je obezbeđena 12-mesečna pretplata na bazu podataka koja će biti dostupna 24 sata dnevno.

Tokom probnog perioda, koji je započet u decembru, zabeleženo je oko 300 pristupa bazi. Prema podacima, interesovanje raste, a lekari i medicinske sestre sve češće koriste ovu platformu u svakodnevnoj praksi.

„Sada imamo pristup hiljadama časopisa koji bi inače zahtevali plaćanje članarina. To znači da zdravstveni radnici mogu besplatno da pretražuju relevantne izvore sa svih bolničkih računara, ali i putem aplikacije na telefonu. Medicinska nauka se brzo razvija, nove informacije su svakodnevno dostupne, i zato nam je važno da imamo trenutni pristup relevantnim istraživanjima i smernicama“, rekla je dr Mirjana Kendrišić i dodala da medicinske sestre takođe imaju koristi od elektronske baze, jer sada mogu da pretražuju stručne časopise koji ranije nisu bili dostupni.

Mladim lekarima i medicinskim sestrama olakšan je pristup znanju, a jedna od njih je i dr Milana Serdar. 

“Dok smo studirali, koristili smo različite baze podataka, ali nismo imali pristup punim tekstovima. Sada možemo da pretražujemo najnovija istraživanja i terapijske protokole, što nam omogućava bržu i tačniju dijagnostiku i lečenje pacijenata. To je naročito korisno u hitnim situacijama kada nam treba brz odgovor”, rekla je dr Serdar.

Tokom pilot-projekta, koji je započet u decembru, zabeleženo je oko 300 pristupa bazi. Prema podacima, interesovanje raste, a lekari i medicinske sestre sve češće koriste ovu platformu u svakodnevnoj praksi.

Prema rečima nadležnih, projekat je još u fazi razvoja, ali se već pokazao kao izuzetno koristan. U narednom periodu očekuje se da će baza postati neizostavan deo svakodnevnog rada medicinskog osoblja, čime  će se značajno unaprediti zdravstvena zaštita u gradu na Savi.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *